agl
04 اسفند 1401 - 10:36

شیراز در صدر اخبار میراثی/تبریک خشک و خالی روز راهنمایان

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی فجر، انتخاب چهار شهر و روستای جهانی، باز شدن مرزهای ویتنام به روی گردشگران ایرانی و تداوم موضوع بافت شیراز از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته نمایشگاه صنایع دستی فجر در موزه ملی ایران برپا شد و آثار فاخری از صنایع دستی شهرهای مختلف کشور به نمایش در آمد این نمایشگاه تا چهارم اسفند ماه ادامه داشت.

بیانیه جشنواره صنایع دستی/به بار نشاندن صنعت در معنای تاریخی

image.gif

به بار نشاندن صنعت در معنای تاریخی

این جشنواره بیانیه‌ای به شرح زیر هم در این هفته منتشر کرد که در بخشی از آن آمده: اگر چه سیاست‌های کلان توسط قانونگذاران برای بلندمدت دیده و اندیشیده شده‌اند، لیک بدیهی است نحوه ارائه مجریان، بر اساس نیازهای روز و به فراخور اقتضائات زمان، می‌تواند و باید تغییراتی را نسبت به ادوار قبل لحاظ کند.

در چنین وضعیتی است که تمام تلاش برگزار کنندگان و مسئولان با رویکرد تقویت توجه به صنایع دستی ایران، در راستای تحقق اقتصاد هویت بنیان، متمرکز شده و کوشیده راه پر فراز و نشیب ترکیب فاخر- کاربردی را در آثار صنایع دستی ایران هموار سازد و صناعت را در معنای تاریخی خویش به بار نشاند.

چهار شهر و روستای جهانی صنایع دستی به شورای عالی معرفی شدند+فیلم

image.gif

معرفی چهار شهر و روستای جهانی صنایع دستی به شورای عالی

در این هفته که پر بود از خبرهای حوزه صنایع دستی، مریم جلالی معاون صنایع دستی کشور از اعلام چهار شهر و روستای جهانی صنایع دستی به شورای عالی و جهانی خبر داد گفت: ممکن است تلفیق نمایشگاه و جشنواره صنایع دستی دلخوری هنرمندان را به دنبال داشته باشد.

مریم جلالی معاون صنایع دستی کشور درباره اینکه چرا جشنواره سرو سیمین صنایع دستی و نمایشگاه ملی صنایع دستی با یکدیگر تلفیق نشدند گفت: نمایشگاه صنایع دستی محل نمایش تولیدات انبوه و تولیدات خرد ماست. نمایشگاه صنایع دستی ثمره اتفاقاتی است که در جشنواره می‌افتد. هدف جشنواره، نمایش اصالت‌ها و تولیدات فاخر و تولیدات اصیل ماست. تلفیق این دو رویداد ممکن است دلخوری هنرمندان را به دنبال داشته باشد. باید هنرمندانی که در راستای هنرهای سنتی کار می‌کنند در جایگاه ویژه ای دیده شوند. به همین دلیل جشنواره سرو سیمین هفت را برگزار کردیم.

وی درباره آمار به دست آمده از میزان فروش و خرید صنایع دستی در نمایشگاه ملی نیز بیان کرد: دوستان در حال جمع آوری آمار و اطلاعاتی از میزان فروش و رضایتمندی افراد در نمایشگاه صنایع دستی هستند. به محض تحلیل و بررسی، آن را اعلام می‌کنیم.

مرزهای ویتنام به روی گردشگران باز شد/ توسعه روابط ایران با ویتنام

image.gif

مرزهای ویتنام به روی گردشگران باز شد

در این هفته خبرگزاری مهر در گفتگو با سفیر ویتنام در ایران از بازگشایی مرزهای ویتنام به روی گردشگران پس از رفع محدودیت‌های کرونا خبر داد.

لوئونگ کونوک هویی سفیر ویتنام در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: ایران ظرفیت‌های زیادی برای همکاری دارد. گردشگری یکی از این ظرفیت هاست. هر دو طرف نیاز دارند که همکاری‌های گردشگری را ارتقا دهند. در حال حاضر همه گیری کرونا با توجه به اینکه به پایان رسیده و انتظار داریم که مردم دو کشور از جاذبه‌های ایران و ویتنام دیدن کنند.

وی بیان داشت: در نمایشگاه بین المللی گردشگری بخشی از سایت‌های گردشگری کشورمان را به نمایش گذاشتیم من متوجه شدم مردم ایران تمایل دارند که به کشور ویتنام سفر کنند. نمایشگاه‌های گردشگری فرصت خوبی برای مقامات دو کشور است که روابط دو کشور را ارتقا دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ویتنام محدودیت کرونا ندارد گفت: ما در ویتنام ساحل خیلی بزرگی داریم و شهرهای ساحلی ریزورت های متنوعی دارند. مردم ویتنام مثل ایرانی‌ها دوستانه برخورد می‌کنند.

سفیر ویتنام در ایران بیان کرد: اکنون آمار گردشگرانی که از ویتنام به ایران می‌آیند یا از ایران به ویتنام می‌روند قابل توجه نیست. از طرفی باید برای رفتن به ویتنام ویزا گرفت این ویزا از طریق مراجعه به سفارت یا فرودگاه امکان پذیر است و روند صدور آن نیز طولانی نیست. ما برای سفر به این کشور پیج‌های گردشگری متنوعی داریم که در سایت سفارت و مهاجرت قابل دسترس است.

لوئونگ کونوک هویی ادامه داد: مرزهای گردشگری کشور ویتنام از فروردین و اردیبهشت سال گذشته باز شده است و مردم ایران هم می‌توانند با گرفتن ویزا به این کشور سفر کنند.

معاون گردشگری کشور روز جهانی راهنمایان گردشگری را تبریک گفت

image.gif

روز جهانی راهنمایان گردشگری بدون جشن جهانی

در این هفته مصادف با دوم اسفند ماه روز جهانی راهنمایان گردشگری گرامی داشته شد اما در قالب پیام. حتی معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فرارسیدن روز جهانی راهنمایان گردشگری را به فعالان این حوزه در قالب یک خبر تبریک گفت و هیچ خبری از برگزاری همایش یا جشنی مانند سالهای گذشته نبود.

امسال حتی وزیر میراث فرهنگی نیز در حاشیه هیأت دولت یا سخنرانی‌های متعددی که داشت؛ اشاره‌ای به این روز نکرد.

محدوده تاریخی روستای گنگ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد

image.gif

ثبت روستای گنگ در فهرست آثار ملی ایران

مسئول ثبت آثار تاریخی و فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: محدوده تاریخی بافت با ارزش فرهنگی -تاریخی روستای کنگ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

محمود طغرایی اظهار کرد: روستای تاریخی کنگ در شهرستان طرقبه شاندیز و در ۲۰ کیلومتری غرب شهر طرقبه، در مسیر نغندر و در کنار دره رودخانه کنگ قرار دارد.

مسئول ثبت آثار تاریخی و فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: بافت تاریخی این روستا با معماری بومی که دارد از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است و تحت تأثیر عوامل مختلف طبیعی هم‌چون رودخانه و شیب طبیعی زمین و در مسیر رخدادهای تاریخی و مهاجرت‌های اقوام مختلف، در بیش از ۷۰۰ سال گذشته در این منطقه ایجاد و با استفاده هوشمندانه از مصالح بوم آورد محلی مانند سنگ و چوب توانسته است در طول زمان به حیات فعال روستایی خود ادامه دهد.

وی تصریح کرد: در روستای کنگ، تکیه سفلی، قبرستان تاریخی و مزار موسوم به مزار شیخ عبدالله در ۵ کیلومتری ضلع غربی روستا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طغرایی تصریح کرد: هم‌چنین وجود بناهای تاریخی شناسایی شده از جمله قلعه گبری کنگ و محله بندی بافت تاریخی که هم‌چنان به همان اسامی قدیمی و براساس اقوام مهاجر قدیمی آن نامیده می‌شود و توجه به عناصر طبیعی مانند اقلیم، جهت تابش آفتاب، جهت وزش باد و پلکانی بودن خانه‌های قدیمی دو، سه و گاه چهار طبقه (اشکوبه) از جمله ارزش‌های کالبدی میراث معماری این روستای کوهستانی تاریخی است.

موانع اجرای طرح ایتالیایی‌ها در بافت تاریخی شیراز

image.gif

موانع اجرای طرح ایتالیایی‌ها در بافت تاریخی شیراز

در این هفته که خبرها در حوزه تخریب بافت تاریخی شیراز زیاد بود، خبرنگار مهر به سراغ مدیر پروژه طرح حفاظت از بافت تاریخی شیراز رفت تا از موانع اجرای این طرح با خبر شود. به همین دلیل علیرضا قلی نژاد پیربازاری مدیر طرح حفاظت یکپارچه پایدار و همه جانبه بافت تاریخی شیراز که در کارنامه کاری خود نیز مدیریت میراث فرهنگی در استان فارس را بر عهده داشته؛ موانع اجرای این طرح (مشهور به طرح ایتالیایی‌ها یا طرح یوکا) را تشریح کرد و گفت: ما در ایران تجربه‌های مختلفی در توجه به شهرهای دارای بافت‌های تاریخی داشته ایم که همه آنها ناکام مانده است.

قلی نژاد گفت: همچنین افزایش قابل توجه هزینه‌ها به دلیل اینکه بسیاری از مدارک و مستندات آنگونه که در هنگام عقد قرارداد فرض می‌شد وجود نداشت. بنابراین به دلیل عدم امکان پرداخت هزینه به ایتالیایی‌ها (گرچه در حد حق مأموریت بود) و تأمین هزینه‌های رفت و برگشت آنها و همچنین هزینه‌های پیش بینی نشده، و جهت دریافت نظرات کارشناسان ایرانی قبل از تکمیل طرح (که به دلایل مطروحه در حین طرح فراهم نشد) قرار شد در محدوده‌ای به عنوان پایلوت طرح تکمیل شود و تیم ایتالیایی هم پذیرفت که فعلاً بی آنکه حقوقی دریافت کند در تهیه طرح برای محدوده پایلوت همکاری خود را ادامه دهند.

عضو هیأت اجرایی کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) بیان کرد: در این محدوده تمام اهداف طراحی بر اساس مطالعات تاریخی فرهنگی اقتصادی جمعیتی و کالبدی به انجام رسید. تعیین تکلیف و اعطای کاربری‌هایی که به رونق زندگی روزمره در بافت کمک می‌کنند در محدوده محله پایلوت و تعیین تکلیف وضعیت تردد و ترافیک برای کل محدوده بافت تاریخی در ارتباط با کلیت شهر و طراحی سیستم عبور و مرور بر طبق استانداردهای روز دنیا و در تطبیق با کاربران سطوح مختلف انجام شد.

وی ادامه داد: همچنین نحوه رسیدگی و مرمت پلاک‌ها ی محدوده به صورت تک به تک معین شد. البته بر اساس متدولوژی پیشنهادی تیم ایتالیایی باید طرح در معرض ابراز نظر مردم محلی قرار می‌گرفت که به دلیل عدم وجود زمینه‌های لازم این اتفاق نیفتاد و در مورد مشارکت مسئولین ملی و محلی نیز طبیعتاً با آنچه مد نظر بود فاصله داشتیم.

برگزاری جشن ثبت جهانی نوغان داری

در این هفته از استان گیلان خبر رسید که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان با اشاره به برپایی جشن میراث جهانی «ابریشم ایران» در لنگرود گفت: برپایی این همایش از اواسط اسفند ماه به خردادماه سال آینده موکول شد.

ولی جهانی با اشاره به برنامه ریزی و زمان سنجی برپایی جشن میراث جهانی ابریشم ایران در لنگرود، بیان کرد: این همایش که قرار بود در روز دهم و یازدهم اسفند ماه در لنگرود برگزار شود به خردادماه سال آتی موکول شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه جشن ثبت جهانی ابریشم میزبان سفرای کشورهای مشترک در پرونده ثبت جهانی است و به دلیل عدم زمان کافی برای حضور مهمانان خارجی و هماهنگی‌های لازم این جشن به تعویق افتاد.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان اضافه کرد: همچنین به علت تداخل این جشن با برنامه‌های نوروزگاه و ستاد خدمات سفر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، تصمیم به تغییر در زمان برگزاری جشن شدیم.

جهانی با اشاره به اینکه خردادماه زمان تولید و پرورش نوغان است، گفت: برپایی همایش جشن میراث جهانی ابریشم ایران در حال حاضر موضوعیت نداشته و در خردادماه همزمان با تولید و پرورش نوغان این همایش برگزار می‌شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1052094